اکثر افراد از استفاده از ترکیب پارچه‌ها در دکوراسیون داخلی وحشت دارند. البته شاید حق داشته باشند چون ترکیب کردن تعداد زیادی پارچه، ممکن است دکوراسیون را اضطراب‌آور و شلوغ کند. اما با پیروی از یک سری قانون ساده، می‌توانید با استفاده از ترکیب پارچه‌های مختلف، دکوراسیون داخلی خانه‌ی خود را به شکلی حرفه‌ای طراحی کنید. این قوانین ساده به شما کمک می‌کنند تشخیص دهید چه پارچه‌هایی را در کنار هم استفاده و از ترکیب کردن چه پارچه‌‌هایی، دوری کنید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا با قوانین ساده‌ی استفاده از ترکیب پارچه‌های مختلف در دکوراسیون داخلی آشنا شوید. 


یک پارچه خوب پیدا کنید

یک نوع پارچه‌ی خوب که واقعا به آن علاقه دارید را انتخاب و دکوراسیون منزل را، بر اساس آن طراحی کنید. فرقی نمی‌کند طرح هشتی یا گلدار داشته باشد، این پارچه باید نقش فونداسیون دکوراسیون اتاق را بازی کنید. 


حداکثر سه پارچه

مگر این‌که طرح پارچه‌های مورد نظر ساده باشد، سعی کنید بیش از سه نوع پارچه در دکوراسیون یک اتاق استفاده نکنید. وگرنه تعادل در دکوراسیون اتاق به‌وجود نمی‌آید و گیج‌کننده می‌شود. 


استفاده از سبک و اندازه‌های متفاوت

پارچه‌ها را طوری انتخاب کنید که از لحاظ اندازه و سبک طرح‌ها، متفاوت باشند. به‌جای این‌که از سه پارچه‌ی گلدار استفاده کنید، یک پارچه‌ی گلدار، یک پارچه هشتی و یک پارچه‌ی راه راه انتخاب کنید. طرح‌های شطرنجی و هندسی هم می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. اگر طرح پارچه‌ی هشتی مقیاس بزرگی دارد، مقیاس طرح پارچه‌ی راه راه معمولی و مقیاس طرح پارچه‌ی گلدار، باید کوچک باشد. 


با استفاده از یک رنگ مشترک در تمام طرح‌ها، در دکوراسیون یکپارچگی ایجاد کنید.

یک رنگ مشترک

با استفاده از یک رنگ مشترک در تمام طرح‌ها، در دکوراسیون یکپارچگی ایجاد کنید. اگر پارچه‌ی فونداسیون‌تان قرمز است، تمام پارچه‌ها باید در قسمتی از طرح، رنگ قرمز داشته باشند. 


طرح‌های کوچک برای اتاق‌های کوچک

از طرح‌هایی با مقیاس کوچک، در اتاق‌های کوچک‌تر خانه استفاده کنید. در اتاق‌های بزرگ که طرح‌ها از فاصله‌های زیادی دیده‌ می‌شوند، طرح‌های کوچک به‌ چشم نمی‌آیند. 


طرح‌های معمولی برای اتاق‌های بزرگ و کوچک

طرح‌هایی با مقیاس معمولی، در اتاق‌های بزرگ گم نمی‌شوند و در اتاق‌های کوچک هم، دکوراسیون داخلی را شلوغ نمی‌کنند. 


طرح‌های بزرگ برای مبلمان بزرگ

استفاده از طرح‌هایی با مقیاس بزرگ در اتاق‌های کوچک باعث می‌شود قسمت‌های دیگر دکوراسیون به چشم نیاید، اما به دکوراسیون اتاق‌های بزرگ تنوع اضافه می‌کند. اگر از طرح‌های بزرگ روی مبلمان بزرگ استفاده شود، بیشتر به چشم می‌آیند؛ اما روی وسایل و مبلمان کوچک، تکه تکه به نظر می‌رسند. 


اضافه کردن ارتفاع و عرض

با استفاده از پارچه‌های راه راه افقی یا عمودی، کاری کنید اتاق عریض‌تر به‌نظر برسد یا ارتفاع سقف بیشتر به چشم بیاید. 


ایجاد تنوع در مقیاس طرح‌های پارچه‌ها، سبک طرح‌های پارچه‌ها و رنگ آن‌ها، کلید داشتن یک دکوراسیون متعادل است. یادتان باشد، یک نوع پارچه را به‌عنوان فونداسیون انتخاب کنید و باقی قسمت‌های دکوراسیون را، بر اساس آن طراحی کنید. حتما از نتیجه‌ای که می‌گیرید راضی خواهید بود. 


منبع : About