روش‌های زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که باعث می‌شود، اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی‌شان به‌نظر بیایند. نورپردازی بیشترین تاثیر را در دکوراسیون داخلی دارد و یک طراح داخلی حرفه‌ای، می‌تواند با نورپردازی کاری کند اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسند. نورپردازی لزوما نباید به شکل سنتی و با استفاده از لوستر یا لامپ‌های آویز سقفی باشد، استفاده از لامپ‌های رومیزی یا دیواری، می‌تواند روش هوشمندانه‌ای برای نورپردازی باشد. برای مثال، می‌توانید روی میز کنار تخت لامپ‌های ایستاده بگذارید و با استفاده از لامپ‌های زمینی، گوشه‌های تاریک اتاق را روشن کنید. هم‌چنین هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه، نورپردازی زیر کابینت‌های دیواری را فراموش نکنید. با زدن لامپ زیر کابینت‌های دیواری، نه‌تنها دکوراسیون آشپزخانه زیباتر می‌شود، بلکه فرایند آشپزخانه را نیز ساده‌تر ‌می‌کنید. 

اگر به فکر ایجاد تغییر در نورپردازی منزل‌تان هستید، ما نکاتی را برای‌تان آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند خانه‌ای مدرن با سبکی خاص داشته باشید و با استفاده از نورپردازی کاری کنید، اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسند. 


استفاده از لامپ‌های ریلی

بیشتر متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی، برای نورپردازی اتاق‌های کوچک، از لامپ‌های ریلی استفاده می‌کنند. این نوع نورپردازی با گذر زمان تکامل یافته و حالا تقریبا بدون نقص است. می‌توانید از بین لامپ‌های کوچک و متنوع، نوعی که با دکوراسیون منزل شما هم‌خوانی دارد را انتخاب کنید. این نوع لامپ‌ها از انواع بزرگ آن بسیار ارزان‌تر هستند و روی ریل، کارایی زیادی دارند. هم‌چنین می‌توانید دیوارها را رنگ‌هایی نزدیک به سفید بزنید تا در کنار نورپردازی مناسب، فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان دهند. برای دکوراسیون‌های مدرن، می‌توانید لامپ‌های ریلی را در کنار لامپ‌های دیواری استفاده کنید. 


استفاده از آینه روی دیوارهای سفید

یکی از روش‌های طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک، استفاده از آینه روی دیوارهای سفید یا رنگ روشن است. این روش ساده و ارزان، سال‌ها است که توسط طراحان دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لامپ‌های سقفی را به سمت دیوارهای روشن متمایل کنید تا نور منعکس شود. انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق‌های کوچک، در بزرگ‌تر نشان دادن فضای آن‌ها نقش مهمی دارد. سطوح براق، وسایل شیشه‌ای و آینه، نور را منعکس می‌کنند و باعث می‌شوند فضای اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد. 


می‌توانید با ایجاد تنوع در میزان و مسیر نور که از دیوارها، سقف یا کفپوش منعکس می‌شود، کاری کنید فضای اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد.

ایجاد تنوع در میزان و مسیر نور

می‌توانید با ایجاد تنوع در میزان و مسیر نور که از دیوارها، سقف یا کفپوش منعکس می‌شود، کاری کنید فضای اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد. یکی از روش‌های رایج نورپردازی در اتاق‌های کوچک، استفاده از لامپ‌های دیواری در گوشه‌های تاریک خانه است. برای این‌که دکوراسیون منزل زیبا‌تر شود، از لامپ‌های دیواری در کنار لامپ‌های سقفی و ایستاده‌ی زمینی استفاده کنید. 


متمایل کردن نور به سمت سقف

یکی دیگر از روش‌های نورپردازی که برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده می‌شود، متمایل کردن لامپ‌های ریلی و لامپ‌های دیواری به سمت سقف است. اگر سقف به رنگ سفید یا رنگی روشن باشد، نور به سمت اتاق متمرکز می‌شود و به این شکل، فضا بزرگ‌تر به‌نظر می‌آید. 


متمرکز کردن نور

با استفاده از لامپ‌های ریلی سقفی یا لامپ‌های دیواری، می‌توانید نور را روی دیوار‌های راهرو یا روی قفسه‌های وسایل تزئینی متمرکز کنید. با تغییر زاویه‌ی نور، می‌توانید کاری کنید فضاهای باریک عریض‌تر به‌نظر برسند. 


استفاده از لامپ‌های دیواری

زدن لامپ وسط سقف اتاقی دراز و باریک، فقط باعث می‌شود فضا باریک‌تر به‌نظر بیایید. بهتر است در این فضاها، از لامپ‌های دیواری استفاده و آن‌ها را فقط روی یکی از دیوارها نصب کنید. این کار را انجام دهید و ببینید و چگونه فضای اتاق تغییر خواهد کرد.