دکوراسیون هیچ خانه‌ای بدون آثار هنری کامل نمی‌شود. با این حال، دید افراد به هنر تفاوت‌های زیادی دارد. اما تقریبا همه توافق دارند که اگر تابلویی به دیوار اتاق پذیرایی نباشد، دکوراسیون آن کامل نخواهد شد. آثار هنری مناسب برای دکوارسیون داخلی، می‌توانند بسیار متفاوت باشند و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها کمی چالش‌برانگیز است. اما آثار هنری به دکوراسیون منزل شخصیت و جذابیت اضافه می‌کنند و نمی‌توان به سادگی از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. به همین دلیل راهنمای مختصری در خصوص استفاده از آثار هنری در دکوراسیون داخلی برای‌تان فراهم کرده‌ایم که با استفاده از آن، کارتان ساده‌تر شود. 


انواع آثار هنری

آثار هنری حتما نباید گران‌ باشند. در حالی که کلکسیونرها پول زیادی برای خرید آثار هنری منحصر به فرد می‌پردازند، شما می‌توانید با هزینه‌ی بسیار کمی دکوراسیون منزل‌تان را با آثار هنری تزئین کنید:

 • قاب کردن نقاشی‌های بچه‌ها
 • کلید، جواهرات، ظروف نقره و دیگر وسایل خاطره‌انگیز
 • قاب کردن کاغذ دیواری یا نمونه پارچه
 • قاب کردن صفحات کتاب‌های قدیمی
 • استفاده از نوار واشی یا طرحدار

اکثر مردم در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی از تابلو استفاده و آن را معمولا، بالای مبل نصب می‌کنند.

مکان‌های مناسب برای استفاده از آثار هنری

 • بالای مبل: اکثر مردم در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی از تابلو استفاده و آن را معمولا، بالای مبل نصب می‌کنند. اما بزرگ‌ترین اشتباهی که مرتکب می‌شوند این است که از تابلوهای کوچک استفاده می‌کنند. عرض تابلو یا اثر هنری که بالای مبل نصب می‌شود، باید دو سوم عرض مبل باشد. اگر قصد دارید چند تابلو یا اثر هنری روی دیوار نصب کنید، باز هم باید از این قانون پیروی کنید. دقت کنید فاصله بین تابلوها یا آثار هنری باید بین 5 تا 7.5 سانتی‌متر باشد. اگر می‌خواهید عکسی یا نقاشی کوچک به دیوار بزنید، آن را در یک قاب بزرگ قرار دهید تا با اندازه‌ی مبل تناسب داشته باشد.
 • بالای شومینه: با توجه به ارتفاع طاقچه‌ی بالای شومینه، باید آثار هنری را 10 تا 30  سانتی‌متر بالای آن نصب کنید. اگر ارتفاع طاقچه 1.5 متر یا بیشتر باشد، آثار هنری باید 10 تا 15 سانتی‌متر بالای آن نصب شوند. هم‌چنین اگر می‌خواهید از تابلویی بزرگ در دکوراسیون استفاده کنید، بهتر است آن را روی تاقچه‌ی بالای شومینه قرار دهید. 
 • دو طرف پنجره: اگر پنچره‌ها پرده دارند، باید بین آثار هنری و پنجره به اندازه‌ی کافی فاصله باشد تا دیوار شلوغ به‌نظر نیاید. حداقل بین تابلو تا پنجره 10 تا 15 سانتی‌متر فاصله در نظر بگیرید. هم‌چنین مرکز تابلو باید در سطح دید چشم باشد و نه بالاتر. افراد برای نگاه کردن به تابلو نباید گردن‌شان را به سمت بالا خم کنند. 

برای طراحی دیوارها بهتر است قاب عکس‌ها را یک شکل انتخاب کنید تا یکپارچه و منظم باشند..

نکاتی در خصوص زدن تابلو به دیوار

 • همیشه برای دیواری که می‌خواهید قاب عکس‌های‌تان را به آن بزنید، برنامه‌ریزی کنید. عکس‌ها و تابلوهایی که می‌خواهید به دیوار بزنید را جلوی آن بچینید و آن‌ها را کنار هم امتحان کنید. 
 • وقتی می‌خواهید چند تابلو یا قاب عکس را کنار هم نصب کنید، به آن‌ها به‌عنوان یک گروه نگاه کنید. 
 • اگر چند تابلو یا قاب عکس را به شکلی گروهی کنار هم نصب می‌کنید، باید یک تابلو یا عکس بزرگ را به‌عنوان نقطه‌ی کانونی در مرکز گروه قرار دهید. 
 • فاصله‌ی تمام تابلو‌ها و عکس‌ها از یکدیگر باید یکسان باشد. اگر یکی از آن‌ها فاصله‌ای متفاوت داشته باشد، کاملا به چشم می‌آید. 
 • بهتر است قاب عکس‌ها را یک شکل انتخاب کنید تا یکپارچه و منظم باشند. می‌توانید رنگ‌ها را متفات انتخاب کنید تا کمی تنوعی بین قاب عکس‌ها به وجود بیاید. 

ایده‌های استفاده از آثار هنری در دکوراسیون داخلی منزل تمامی ندارند. در حالی که رهنمود‌های بالا می‌توانند تا حد زیادی مفید باشند، هیچ قانون سفت و سختی در این خصوص وجود ندارد. 


منبع : About