خرید وسایل خانه معمولا هزینه‌ی زیادی دارد. اکثر افراد بیشتر روی وسایل اتاق پذیرایی هزینه می‌کنند و مبلمان و تلویزیون گران قیمت می‌خرند. اما با این طرز فکر که کسی اتاق خواب را نمی‌بیند، برای وسایل آن هزینه‌ی زیادی نمی‌کنند. اما این اشتباه بزرگی است چون خودتان هر روز زمان زیادی را در اتاق خواب می‌گذرانید، پس چرا باید به وسایل شخصی خود و دکوراسیون اتاق کمتر از جایی که بیشتر مهمانان در آن وقت می‌گذرانند توجه کنید؟

به‌علاوه طراحی دکوراسیون اتاق خواب لزوما هزینه‌ی زیادی ندارد. مثل هر اتاق دیگری از خانه، در اتاق خواب هم وسایلی وجود دارند که ارزش پول خرج کردن را دارند و وسایلی دیگری هم هستند که صرفه‌جویی کردن در هزینه‌های آن‌ها کاملا منطقی است. البته ولخرجی یک عبارت نسبی است و معنی آن برای زوجی که تازه زندگی مشترک‌شان را آغاز کرده‌اند و زوجی میان سال که توانایی مالی خوبی دارند، کاملا متفاوت است. اما به هر حال، هیچ وقت نباید برای طراحی دکوراسیون بیش از حد توان‌تان هزینه کنید. پس هنگام استفاده از رهنمود‌های زیر در خصوص ولخرجی و صرفه‌جویی کردن در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، بودجه‌ی خود را مد نظر قرار دهید. 


مواردی که می‌توانید در خریدشان صرفه‌جویی کنید

 • بالشت: درست است که بالشت باید راحت باشد، اما لزومی ندارد برای تهیه کردن چنین بالشتی پول زیادی خرج کنید. 
 • لامپ‌ها: استفاده از لامپ‌های زیبا و باکیفیت در نورپردازی اتاق خواب لازم است، اما می‌توانید با قیمت‌های منطقی هم لامپ‌های زیبا و باکیفیت پیدا کنید. 
 • میز پاتختی و میز توالت: در حالی که می‌توانید پول زیادی هزینه‌ی خرید مبلمان اتاق خواب بکنید، مجبور به این کار نیستید. تا زمانی که مبلمان مورد نظر در شرایط خوبی باشد، حتی می‌توانید مبلمان دست دوم نیز خریداری کنید. 
 • آثار هنری: هزینه کردن برای آثار هنری اصلی منطقی است، اما غیر از این نیازی نیست برای خرید تابلو و دیگر آثار هنری هزینه‌ی زیادی بکنید. 
 • بالشتک: یک تخت کامل باید یک یا دو بالشتک داشته باشد، اما نیازی نیست هزینه‌ی زیادی صرف خرید آن‌ها بکنید. علاوه بر این، اگر بالشتک‌ها گران نباشند، تعویض کردن آن‌ها ساده‌تر است و به این شکل، می‌توانید به راحتی در دکوراسیون اتاق خواب تغییر ایجاد کنید. 
 • وسایلی که مد هستند: مد تغییر می‌کند، اما با مد پیش رفتن هزینه‌های زیادی دارد. اگر می‌خواهید وسایل اتاق خواب را به مد روز بخرید، منتظر حراج باشید. به این شکل وقتی مد تغییر کند، پول تعویض کردن وسایل قبلی را خواهید داشت.

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب انتخاب تخت خواب از جایگاه مهم و خاصی برخوردار است.

مواردی که می‌توانید در خریدشان ولخرجی کنید

 • تخت: هیچ اتاق خوابی بدون تخت کامل نیست و بیشترین زمانی که در اتاق خواب می‌گذرانید را، روی تخت هستید. پس ولخرجی کردن در خرید آن کاملا منطقی است چون تاثیر زیادی روی سلامت فیزیکی و کیفیت خواب‌تان می‌گذارد.
 • تشک: احتمالا  بعد از تخت، مهم‌ترین وسیله‌ی موجود در اتاق خواب تشک است. هر چه نباشد، تشک نقش مهمی در سلامت و راحتی شما دارد. بهترین تشکی که می‌توانید را برای تخت خودتان یا فرزندان‌تان خریداری کنید.
 • ملحفه: زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید روی ملحفه‌هایی که عرق می‌کنند یا زبر هستند بخوابید. بهتر است ملحفه‌های باکیفیت و 100٪ نخ خریداری کنید. ملحفه‌ی نخی از انواع دیگر آن نرم‌تر و راحت‌تر است. 
 • روتختی: وقتی وارد اتاق خواب می‌شوید، اولین چیزی که می‌بینید تخت است و روتختی که برای آن انتخاب می‌کنید، یکی از تاثیرگذار ترین المان‌های دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شود. پس بهتر است روتختی باکیفیت انتخاب کنید که با سبک دکوراسیون اتاق خواب هم‌خوانی داشته باشد. 
 • آثار هنری: اگر به کارهای هنرمندی واقعا علاقه دارید، بودن آن‌ها روی دیوار اتاق خواب و نگاه کردن به آن‌ها قبل از خواب و بعد از بیدار شدن، می‌تواند روی حس و حال‌تان تاثیر مثبتی داشته باشد. 
 • فرش: اگر می‌خواهید یک فرش کوچک بخرید، لازم نیست بهترین باشد. اما فرش بزرگی که فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌کند باید باکیفیت باشد و فرش باکیفیت، معمولا گران است. فرش‌های ارزان نخ نخ می‌شوند و زیر پا، حس خوبی ندارند. 
 • رنگ: رنگ زدن دیوارها یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی است. رنگ تقریبا ارزان است پس نوع باکیفیت آن را انتخاب کنید. هم‌چنین هنگام انتخاب رنگ برای اتاق خواب، رابطه‌ی رنگ‌ها و حس دکوراسیون را مد نظر قرار دهید. 

منبع : About