در دکوراسیون خانه‌های بسیار مدرن و امروزی فقط از رنگ استفاده می‌شود، البته حتی در آن خانه‌ها هم حداقل از یک طرح چشم‌گیر استفاده شده است. متاسفانه، ترکیب کردن طرح‌ها در دکوراسیون یکی از ترس‌های کسانی است که خودشان دکوراسیون منزل‌شان را طراحی می‌کنند. بعضی‌ها زیادی احتیاط می‌کنند و دیگران از طرح‌ها بدون توجه به نوع، اندازه و نسبت آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید دکوراسیون منزل‌تان ظاهری حرفه‌ای داشته باشد، نکاتی را برای‌تان آورده‌ایم که دقت کردن به آن‌ها این کار را برای‌تان ساده‌تر خواهد کرد. 


نوع طرح‌ها

اگر در اندازه و مقیاس طرح‌ها تنوع ایجاد کنید، می‌توانید یک طرح را چند بار در دکوراسیون به کار ببرید. اما حالت ایده‌آل این است که در دکوراسیون از انواع متنوع طرح استفاده کنید. بعضی طرح‌ها خط‌های صاف، و طرح‌های دیگر خط‌های منحنی دارند. سعی کنید از هر دو نوع در دکوراسیون استفاده کنید. 


اندازه‌ طرح‌ها

ایجاد تنوع در اندازه‌ی طرح‌ها یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص استفاده از پارچه‌های مختلف در دکوراسیون است. اگر پارچه‌ای با طرح گلدار بزرگ دارید، آن‌ را در کنار یک پارچه‌ی شطرنجی با مقیاس کوچک و یک پارچه‌ی دمشقی با مقیاس معمولی استفاده کنید. یا یک پارچه‌ی طرح لوزی با مقیاس معمولی را کنار پارچه‌ی راه راه با مقیاس کوچک و طرحی هندسی با مقیاس بزرگ استفاده کنید. 


میزان استفاده از طرح‌ها

سعی کنید میزان استفاده از طرح‌های مختلف یکسان نباشد. مطمئن شوید از یک طرح بیش از بقیه در دکوراسیون استفاده می‌کنید. برای مثال اگر پارچه‌ی مبل، نقش قلمکار دارد، از آن پارچه در دکوراسیون زیاد استفاده کنید. برای مبل تک نفره و کوسن‌ها، از پارچه‌های دیگر استفاده کنید. بهتر است در این خصوص قانون 10-30-60 را رعایت کنید. 60٪ طرح شماره‌ی 1، 30٪ طرح شماره‌ی 2 و 10٪ طرح شماره‌ی 3. اگر این قانون به‌نظرتان زیادی سفت و سخت است، فقط مطمئن شوید میزان استفاده از طرح‌ها در دکوراسیون یکسان نیست. 


بدون محدودیت هر تعداد پارچه با طرح‌های مختلف که می‌خواهید در دکوراسیون استفاده کنید.

تعداد طرح‌ها

تعداد طرح‌هایی که می‌توانید در دکوراسیون اتاق استفاده کنید محدودیت ندارد. اگر انسان محتاطی هستید، دو پارچه‌ی طرحدار و یک پارچه‌ی ساده، یا برعکس آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت، هر تعداد پارچه با طرح‌های مختلف که می‌خواهید در دکوراسیون استفاده کنید. 


رنگ طرح‌ها

اگر می‌خواهید ترکیب پارچه‌ها و طرح‌های‌شان گیج‌کننده نباشد، رنگ آن‌ها را مکمل یکدیگر انتخاب کنید. اگر طرحی هفتی به رنگ‌های قرمز، طلایی و سبز انتخاب کرده‌اید، آن را با طرح راه راه طلایی و آبی ترکیب نکنید. اما طرح هفتی را می‌توانید با یک طرح گلدار که رنگ‌های قرمز، طلایی و سبز در آن به کار رفته‌اند ترکیب کنید. تمام رنگ‌های طرح‌ها نباید یکی باشد، اما حداقل یک رنگ باید بین همه‌ی آن‌ها مشترک باشد. 


اضافه کردن بافت

فرقی نمی‌کند چقدر پارچه‌ی طرحدار دوست داشته باشید، باید در کنار آن‌ها از پارچه‌های ساده نیز استفاده کنید. تعداد پارچه‌های طرحدار و ساده به دکوراسیون اتاق، سلیقه‌ی شما و نوع طرح‌هایی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. البته لزومی ندارد پارچه‌های ساده صاف باشند و می‌توانید از پارچه‌های بافت‌دار مثل مخمل استفاده کنید. 


شکستن قوانین

این‌که بدانید چه زمانی باید قوانین را بشکنید به اندازه‌ی دانستن قوانین اهمیت دارد. در طراحی دکوراسیون داخلی، قوانین، سفت و سخت نیستند و هنگام انجام این کار، باید به غریزه‌ و سلیقه‌ی خودتان نیز اعتماد کنید. تا زمانی که تعادل را در دکوراسیون ایجاد کنید، انجام هر کاری ممکن است. 


منبع : About