همان‌گونه که در بخش اول این مطلب اشاره کردیم، اگر شما هم با مشکل کمبود فضا دست و پنجه نرم می‌کنید، تنها نیستید. همه جا کسانی هستند که همیشه به دنبال راهی برای استفاده‌ی حداکثری از منزل کوچک‌شان می‌گردند. ایده‌های خلاقانه دکوراسیون داخلی می‌تواند برای هر چه بیشتر استفاده کردن از فضای کوچک‌تان الهام‌بخش باشد.

اجازه دهید لوازم‌تان خود را نشان دهند
اگر خانه‌ی کوچکی دارید با کلی لوازم دوست داشتنی؛  و در عین حال نمی‌خواهید فضا را شلوغ کنید، راه حل شما سفید کردن تمام دیوارهاست به گونه‌ای که دکوراسیون داخلی شما در کانون توجه قرار بگیرد. ایجاد یک پس زمینه‌ی سفید رنگ حقه‌ای مفید برای دلبازتر نشان دادن هر فضای کوچکی خواهد بود.

برای طراحی دکوراسیون یک آپارتمان کوچک باید از خلاقیت و ایده‌های طراح دکوراسیون کمک بگیرید.

از ویژگی‌های عجیب و غریب منزل به نفع خود استفاده کنید
تصور کنید اتاقی بالای یک درخت دارید؛ مشکلات زیادی برای چیدمان وسایل در چنین اتاقی وجود دارد اما هرگز نگذارید مشکلات، جاه طلبی‌های‌تان را مهار کنند. عمیقا به نحوه‌ی چینش وسایل‌تان فکر کنید و مطمئن باشید به بهترین راه حل برای استفاده از حداکثر فضا و حتی ویژگی‌های نامناسب می‌رسید. اگر این کار را دوست دارید اما ایده‌ای به ذهن‌تان نمی‌رسد می‌توانید از یک طراح دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

از لوازم دور ریختنی مجددا استفاده کنید
خانه‌های کوچک یک خوبی بزرگ دارند؛  برای پر کردن‌شان نیازی به انبوهی از لوازم منزل نیست. حال اگر به استفاده از قطعات کوچک چوبی، لوازم بازیافتی و اقلام کوچک علاقه مندید این ویژگی برای‌تان فوق العاده خواهد بود.
می‌توانید چیدمان اتاق را مانند اتاق‌های  قدیمی تغییر دهید که تقریبا تمام لوازمش بهسازی شده، بازسازی شده یا دست ساز است.

فقط لوازم ضروری را انتخاب کنید
فضاهای کوچک اگر تنها یک چیز به ما بیاموزند، آن تشخیص اولویت‌هاست. خوب فکر کنید ببینید چه چیزهایی را واقعا نیاز دارید و در منزل‌تان از آن‌ها استفاده خواهید کرد. در این مورد سخت گیر باشید و فقط به موارد ضروری فکر کنید.
دقت در انتخاب و زیر نظر گرفتن لوازم منزل در دراز مدت، فضا را بسیار بسیار بهتر خواهد کرد. این دقت می‌تواند کم کردن لوازم باشد یا خلوت کردن جا لباسی و محدود کردن کتابخانه.

در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک باید تمام موارد و لوازم ضروری را در نظر بگیرید.

تمام زوایا را بررسی کنید
دیوارهای عجیب و فضاهای کوچک نباید شما را از خلق دکوراسیون داخلی محبوب‌تان باز دارند. خانه‌ی عجیب و حتی هشت ضلعی شما، تمام ضروریات را در خود جا داده و در عین حال، دنج و آرام نیز هست. اگر فضایی کوچک یا نامتناسب در اختیار دارید و نمی‌دانید چکارش کنید، شاید تماس با یک متخصص طراحی دکوراسیون داخلی برای ایده‌پردازی و اجرای دکوراسیون داخلی فکر بدی نباشد. شاید کمی خرج روی دست‌تان بگذارد  ولی می‌تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند جهت استفاده‌ی بهتر از فضای کوچک شما به حساب بیاید.

از قسمت بالایی تخت خود غافل نشوید
اگر اتاق خواب‌تان کوچک است، اما به میز کار و یا قفسه‌های بیشتر نیاز مبرم دارید، به راحتی از کنار قسمت بالایی تخت‌خواب خود نگذرید.
فقط چند سانتیمتر فضای اضافه بالای تخت شما می‌تواند فضایی ارزشمند برای رفع نیازهای‌تان در اختیار شما بگذارد. جالب است که بدانید تخت‌های چند منظوره‌ای وجود دارد که حتی تشکی کشویی برای مهمان هم دارد.
منبع : Houzz