خیلی از صاحب خانه‌ها وقتی با چالش طراحی دکوراسیون یک فضای کوچک مواجه می‌شوند، به رنگ سفید روی می‌آورند و برای این کار دلایل خوبی هم دارند. رنگ سفید باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر و روشن‌تر به‌نظر بیاید. اما مشکل استفاده از آن این است که باعث می‌شود دکوراسیون اتاق هیچ شخصیتی نداشته باشد. این از آن‌جایی ناشی می‌شود که معمولا اتاق‌های کوچک جزئیات معماری ندارند و افراد از استفاده از وسایل تزئینی و رنگ در دکوراسیون آن‌ها خودداری می‌کنند تا فضا شلوغ نشود. در نتیجه، اتاق سفید و کوچک، تبدیل به یک جعبه‌ی خسته‌کننده می‌شود.


ایجاد توهم ارتفاع

ایجاد توهم ارتفاع در اتاق‌های کوچک باعث می‌شود بزرگ‌تر به‌نظر بیایند. تخت‌های مرتفع در اتاق‌های کوچک فضا را حفظ می‌کنند و می‌توانید زیر آن‌ها کشو، کمد و میز کارتان را قرار دهید. برای این‌که عمق ایجاد کنید، سفید کمد‌ها و تخت را کمی روشن‌تر از سفید دیوارها انتخاب کنید. 


استفاده از رنگ

در خصوص استفاده از طیف‌های مختلف رنگ شک نداشته باشید. اگر این کار شما را نگران می‌کند، فقط از طیف‌های یک رنگ استفاده کنید. مبلمان و پرده را ساده انتخاب کنید و با استفاده از رنگ‌ها به آن‌ها جذابیت بدهید.  به این شکل اتاق بزرگ‌تر و دکوراسیون آن مدرن‌تر به‌نظر خواهد آمد. 


استفاده از کاشی

نیازی نیست در سرویس بهداشتی کوچک از کاشی‌های کوچک استفاده کنید. بزرگ فکر کنید چون استفاده از کاشی‌های بزرگ باعث می‌شود سرویس بهداشتی بزرگ‌تر از چیزی که است به‌نظر بیاید. از طرف دیگر کاشی طرحی ظریف روی دیوار ایجاد می‌کند که جذابیت خاصی دارد. اگر سرویس بهداشتی فضای کافی دارد وسایلی بزرگ در آن قرار دهید تا با ایجاد تنوع در مقیاس، فضا بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. 


یکی از روش‌های طراحی دکوراسیون بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک استفاده از مبلمان و وسایل باریک و دراز است.

استفاده از مبلمان باریک و دراز

یکی دیگر از روش‌های بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک استفاده از مبلمان و وسایل باریک و دراز است. یک آینه یا تابلوی افقی باعث می‌شود دیوار عریض‌تر به‌نظر برسد. یک میز بلند و باریک یا یک لامپ ایستاده سقف را بلند‌تر نشان می‌دهد. حتی مبل سفید دراز هم طول اتاق را بیشتر می‌کند. 


استفاده از تضاد

شاید سفید رنگ کسانی که به‌دنبال یک دکوراسیون دراماتیک هستند نباشد، اما با استفاده از رنگ مشکی و دیگر رنگ‌های چشم‌گیر فضا دراماتیک می‌شود. در اتاق سفید از مبلمان چوب تیره و کفپوش چوبی استفاده کنید. طرح کفپوش را هفتی هشتی انتخاب کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد. 


استفاده از رنگ مشکی

سفید و مشکی یک ترکیب رنگ کلاسیک است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود و در اتاق‌های کوچک تاثیر زیادی دارد. مشکی رنگی قدرتمند است به همین دلیل نباید در استفاده از آن زیاده‌روی کنید. 


ایجاد یک قفسه کتاب

قفسه‌های سفید کتاب در دیوارهای یک اتاق سفید گم می‌شوند. به این شکل ظاهر اتاق یکپارچه می‌شود و می‌توانید با کتاب‌ها و عکس‌های رنگارنگ قفسه‌ها را تزئین کنید. برای زدن قفسه می‌توانید از راهنمای استفاده از قفسه در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. 


استفاده از طرح و رنگ

شاید روش‌های مختلفی را برای زنده کردن دکوراسیون اتاق سفیدتان امتحان کرده‌ باشید و هیچ کدام نتیجه نداده باشند، اما ناامید نشوید چون استفاده از رنگ و طرح حتما شما را به هدف‌تان خواهد رساند. با استفاده از بالشتک‌های طرح‌دار و رنگی می‌توانید تغییر زیادی در دکوراسیون اتاق ایجاد کنید. می‌‌توانید یک تابلوی رنگی هم به دیوار بزنید و تا فضای اتاق شادتر شود. 


منبع : Houzz