در خصوص نصب کابینت در آشپزخانه و طراحی آن تصمیمات زیادی باید اتخاذ شود. از رنگ و سبک آن گرفته تا مشخصاتی که باید داشته باشد، گزینه‌های موجود بی‌شمارند. اما قبل از این‌که دچار سردرگمی شوید، بهتر است در خصوص یک سوال اصلی صحبت کنیم؛ آیا کابینت باید تا زیر سقف ادامه داشته باشد؟ این سوالی است که در فرایند طراحی دکوراسیون آشپزخانه حتما به میان می‌آید و پاسخ آن به موارد مختلفی مثل ارتفاع سقف، جزئیات معماری سقف و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. در این مطلب تاثیر هرکدام از این موارد روی این تصمیم‌گیری را بررسی کرده‌ایم. 


ارتفاع سقف

ارتفاع سقف آشپزخانه موثرترین عامل روی ارتفاع کابینت است. سقف 2.5 متری معمولا کوتاه‌ترین سقفی است که در آشپزخانه‌ها با آن مواجه می‌شوید. به همین دلیل بیشتر کابینت‌های آماده طوری طراحی شده‌اند که با این ارتفاع هم‌خوانی داشته باشند. در چنین شرایطی دو گزینه وجود دارد:

  • یکی از کابینت‌های دیواری تا سقف ادامه پیدا می‌کند. 
  • کابینت‌های دیواری به سقف نمی‌رسند و دقیقا زیر آن قرار می‌گیرند. این در شرایطی است که سقف گچ‌بری داشته باشد. 
اگر ارتفاع سقف آشپزخانه 3 متر باشد، باز هم دو گزینه وجود دارد:
  • کابینت تا سقف ادامه پیدا می‌کند اما در چنین شرایطی باید کابینت سفارشی ساخته شود. یعنی یک کابینت دیواری 90 سانتی‌متری که یک کابینت کوچک 30 تا 45 سانتی‌متری روی آن قرار می‌گیرد. 
  • کابینت تا سقف ادامه پیدا نمی‌کند و فضای خالی زیادی بین کابینت و سقف ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان فضای خالی را با وسایل تزئینی یا گلدان و گیاهان پر کرد. 
اگر ارتفاع سقف بیش از 3 متر باشد، بهتر است کابینت را تا سقف ادامه ندهید. در چنین شرایطی کابینت دیگر کاربرد نخواهد داشت و اگر چیزی در آن قرار دهید، دسترسی به آن مشکل خواهد شد. هم‌چنین از لحاظ زیبایی شناختی هم اگر ارتفاع کابینت بیش از حد زیاد باشد، بر فضا قالب می‌شود. 

تیرچه‌های چوبی و دیگر جزئیات معماری سقف می‌توانند تصمیم‌گیری در خصوص ارتفاع کابینت را در طراحی دکوراسیون مشکل‌تر کنند.

جزئیات معماری سقف

تیرچه‌های چوبی و دیگر جزئیات معماری سقف می‌توانند تصمیم‌گیری در خصوص ارتفاع کابینت را مشکل‌تر کنند. آیا کابینت باید در کنار این جزئیات قرار بگیرد؟ توصیه می‌کنیم کابینت آشپزخانه‌ای با این شرایط را تا سقف ادامه ندهید. در بیشتر موارد تیرچه‌های چوبی فقط برای زیبایی هستند و از لحاظ ساختاری نقشی ندارند. با این حال اگر می‌خواهید دکوراسیون داخلی آشپزخانه را از نو طراحی کنید و سقف آن تیرچه یا دیگر جزئیات معماری دارد، باید بدانید که کابینت‌ها نباید در کنار تیرچه‌ها قرار بگیرند. از طرف دیگر با نصب کردن کابینت زیر تیرچه‌ها، کاری می‌کنید که جزئیات معماری آشپزخانه به چشم بیایند و کاربردشان را از دست ندهند. 

سلیقه‌ شما

اگر سقف آشپزخانه‌ی‌تان بلند است و می‌خواهید ارتفاع آن جلب توجه کند، می‌توانید تا سقف را کابینت بزنید و برای دسترسی به طبقه‌های بالای آن از نردبان کتابخانه استفاده کنید. این کار نه‌تنها بسیار خاص و جذاب است بلکه فقط برای کسانی که آشپزخانه‌ای با سقفی بلند دارد امکان پذیر است. به‌علاوه در چنین شرایطی فضای زیادی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه دارید و دسترسی به آن‌ها نیز آسان است. 


منبع : About