در حالی که در خصوص انتخاب قالیشویی گزینه‌های زیادی پیش رو دارید، دانستن تفاوت روش‌های مختلف قالیشویی که توسط قالیشویی‌ها مورد استفاده می‌گیرند در انتخاب شما تاثیر زیادی دارند. در این مطلب روش‌های مختلف قالیشویی را آورده‌ایم و آن‌ها را بررسی کرده‌ایم تا این انتخاب را برای شما ساده‌تر کنیم. 


استفاده از آب جوش

در این روش که بیشتر با عنوان بخارشویی شناخته می‌شود، از آب جوش با فشار بالا برای تمیز کردن بافت فرش و حل کردن کثیفی آن استفاده می‌شود. ابتدا مواد شوینده به فرش زده می‌شوند و روی آن فرچه کشیده می‌شود. سپس فرش با دستگاه شسته می‌شود و در نهایت در اتاقی با دمای تنظیم شده رها می‌شود تا خشک شود. فرایند شستشو در این روش دو ساعت و خشک شدن فرش چهار ساعت طول می‌کشد. 


استفاده از شامپو فرش

قبل از این‌که روش کپسوله کردن وارد قالیشویی‌ها شود، بیشتر از شامپو برای شستن فرش استفاده می‌شد. با این‌که این روش برای شستشوی فرش و موکت سنگین مناسب است، مقدار زیادی کف به‌جای می‌گذارد و این فرایند خشک شدن را طولانی می‌کند و از آن‌جایی که در این روش فرش یا موکت آب‌کشی نمی‌شود، پس از خشک شدن چسبناک می‌ماند. 


در روش کپسوله کردن از مواد شوینده‌ی مصنوعی استفاده می‌شود که پس از کریستالیزه شدن به پودر تبدیل می‌شوند.


کپسوله کردن

در این روش از مواد شوینده‌ی مصنوعی استفاده می‌شود که پس از کریستالیزه شدن به پودر تبدیل می‌شوند. وقتی این ماده‌ی شوینده روی فرش یا موکت خشک می‌شود، گرد و خاک موجود در آن‌ها را به پودر تبدیل می‌کند و سپس می‌توان آن را با جاروبرقی تمیز کرد. از آن‌جایی که در این روش از آب کمی استفاده می‌شود، فرایند خشک شدن کوتاه است و در پایان شستشو پسماند کمی در فرش به جای می‌ماند. 


شستشوی سطحی

این روش قالیشویی سطح فرش یا موکت را کاملا تمیز می‌کند چون در آن بیشتر بافت رویی فرش با استفاده از ماشین‌های سنگین شسته می‌شود. این ماشین یک پد چرخشی دارد که آغشته به مواد شوینده است و کثیفی و گرد و خاک موجود در فرش یا موکت را به خود جذب می‌کند. از این روش بیشتر در هتل‌ استفاده می‌شود چون روشی سریع برای تمیز کردن موکت در مسیرهای پر رفت و آمد است. هم‌چنین موکت پس از شسته شدن با این روش به سرعت خشک می‌شود و مشکلی برای کارکنان هتل به وجود نمی‌آورد. 


خشکشویی

خشکشویی کردن فرش و موکت یکی از جدیدترین روش‌هایی است که قالیشویی‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند و از آن‌جایی که فرش در آن خیس نمی‌شود، طرفداران زیادی دارد. این روش در دهه 90 ابداع شد و در آن از ترکیبات و پودرهای مختلفی استفاده می‌شود. از آن‌جایی که این روش نسبت به روش‌های دیگر قالیشویی جدید است، هنوز خیلی‌ها به آن اعتماد ندارند. در این روش از ترکیباتی استفاده می‌شود که مثل اسفنج‌های بسیار کوچک عمل می‌کنند و گرد و خاک و کثیفی فرش و موکت را به خود می‌گیرند. البته ممکن است قالیشویی‌های مختلف از ترکیبات خاص خودشان استفاده کنند. 


منبع : Dh-asia