اگر برخی از کارهای مراسم عروسی را خودتان انجام دهید، دو فایده دارد یکی آن‌که آن کارها را با سلیقه‌ی خودتان انجام می‌دهید و دوم این‌ که در هزینه‌ها هم صرفه جویی می‌کنید. اما زیاد هم جلو نروید. اگر می‌توانید بعضی از کارها را ماه‌ها قبل از مراسم عروسی و سر حوصله انجام دهید ایرادی ندارد شروع کنید. اما انجام کارهایی را که باید در یک زمان مشخص انجام بگیرد به همان زمان موکول کنید و اگر آن را زودتر از موعد انجام دهید، این خطر را دارد که در روز مراسم عروسی به درد شما نخورد. مثلا اگر کیک را چند هفته زودتر بپزید در روز مراسم عروسی قابل خوردن خواهد بود؟

چند روز مانده به مراسم عروسی وقت سر خاراندن را هم ندارید. خریدن وسایل لازم، تماس گرفتن‌ها و هماهنگ کردن‌ها، آماده کردن چمدان ماه عسل و هزاران کار دیگر.


انجام هوشمندانه‌ی کارها به دست خودتان

کارت دعوت عروسی: اگر خودتان در کارهای هنری دستی دارید و یا دوستی دارید که با طراحی گرافیک آشنایی دارد، می‌توانید کارت‌های عروسی را با سلیقه‌ی خود و البته‌ هزینه‌ی خیلی کم درست کنید. حتی می‌توانید پاکت کارت‌ها را هم خودتان با استفاده از کاغذ دیواری درست کنید. یک مهر بسازید و با خط خوش نوشته‌های جالبی را روی آن در بیاورید و با استامپ روی دستمال‌های سفره چاپ کنید.

لوازم دکوراسیون: می‌توانید با تا کردن کاغذ اشکال جالبی درست کنید و از آن‌ها برای تزئین استفاده کنید.

مد: این کار از عهده‌ی هر کسی ساخته نیست، اما اگر استعداد این کار را داشته باشید، گوشواره‌ها، گردنبندها و کمربندهای دست‌ساز می‌توانند هدایای فوق‌العاده‌ای باشند. حتی می‌توانید لباس‌های ساقدوش‌های خود را طوری رنگ کنید که یادآور خاطره‌ی مشترکی بین شما و دوستان‌تان باشد.

شاباش: غذایی که با دست خود پخته‌اید، می‌تواند یک شاباش عالی باشد البته به شرطی که از قبل آمادگی انجام این کار را داشته باشید. اگر این غذا یک سنت خانوادگی باشد که چه بهتر.


یکی از بهترین راه‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها این است که موسیقی مراسم عروسی را با یک دستگاه صوتی و با استفاده از یک فلش پخش کنید.

کارهایی که باید به کاردان بسپارید

موسیقی: ایرادی ندارد اگر موسیقی مراسم عروسی را با یک دستگاه صوتی با استفاده از یک فلش پخش کنید، به شرطی که یک نفر همیشه کنار آن باشد تا در صورت لزوم صدای آن را کم و زیاد کند و کارهایی از این دست انجام دهد. همین‌طور می‌توانید آهنگ‌های دلخواه خود را با دستگاه صوتی پخش کنید. اما باید برای موسیقی کلاسیک استثنا قائل شویم. اینجا دیگر باید نوازندگان حضور داشته باشند و به صورت زنده اجرا کنند چون در غیر این صورت موسیقی مصنوعی به نظر می‌رسد.

غذا: یک هفته مانده به مراسم عروسی اضطراب زیادی خواهید داشت. مسئولیت پختن این همه غذا را به عهده خود نگذارید؛ مگر این‌که خودتان صاحب رستوران باشید. البته در این حالت هم این کار را نکنید.

گل: حتی اگر در کار تزئین گل استاد هستید، این کار را خودتان به عهده نگیرید چون گلها را باید در دقیقه‌ی آخر وارد بازی کرد. تزئین گل بیشتر از آن‌چه فکر می‌کنید کار می‌برد. باید گل‌ها را از جعبه در بیاورید، آن‌ها را تمیز کنید، پر از آب کنید، روی میزها بچینید و آشغال‌های آن‌ها را از روی زمین جارو کنید. در ضمن نمی‌توانید پیش بینی کنید که در طی جشن چه اتفاقی می‌افتد. شاید یک اتفاق غیر  منتظره شما را عقب بیندازد.

عکس: درست است که نمی‌خواهید خودتان عکس خودتان را بگیرید و قصد دارید از یکی از دوستان‌تان خواهش کنید این کار را انجام دهد، ولی به هیچ وجه این کار را نکنید. اگر برای گل‌ها و حتی غذا در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنید، برای عکاسی صرفه‌جویی را فراموش کنید و یک عکاس حرفه‌ای برای این کار استخدام کنید. هیچ چیزی بدتر از این نیست که عروس و داماد پس از مراسم عروسی بنشینند و به عکس‌هایی که افتضاح از آب درآمده با ناامیدی نگاه کنند. مراسم عروسی فقط یک بار است و نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید. منبع : Diynetwork