تعریف طراحی دکوراسیون داخلی از اسمش مشخص است؛ طراحی داخل ساختمان به طوری که بتوانیم هنگام کار یا زندگی در آن راحت باشیم و هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ بصری حس خوبی را به ما القا کند. جالب است که مقدار زیادی از این فرایند به این بستگی دارد که تا چه حد می‌توانیم دنیای بیرون را وارد ساختمان کنیم. مبلمان چوبی، سطوح سنگی و حتی طرح‌های حیوانی روی فرش و بالشت‌ها المان‌هایی طبیعی هستند که دوست داریم خودمان را با آن‌ها محاصره کنیم. 

اما از بین روش‌های متنوعی که برای آوردن طبیعت به داخل ساختمان استفاده می‌کنیم، استفاده از گیاهان مهم‌ترین و مفیدترین روش است. هیچ وقت نمی‌توان نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی خانه یا محیط کار را نادیده گرفت. در واقع، اکثر اوقات تصمیمی در خصوص این‌که آیا گیاهان باید در دکوراسیون داخلی باشند یا نه صورت نمی‌گیرد. بلکه تصمیم‌گیری بیشتر در خصوص نوع گیاهانی است که باید در دکوراسیون داخلی استفاده شوند. 

دلایل زیادی برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی وجود دارد که سلامت ساکنین هم یکی از آن‌هاست. وجود گیاه در خانه یا دفتر کار باعث می‌شود سموم موجود در هوا کمتر شوند و رایحه‌ی بعضی گیاهان هم نقش مثبتی روی سلامت انسان دارد. این اثرات مثبت شامل کاهش فشار خون، انرژی بخشیدن به مغز و بهبود کیفیت خواب می‌شوند. 

تحقیقات علمی زیادی اثبات کرده‌اند که وجود گیاهان خصوصا برای افرادی که از بیماری رنج می‌برند یا مضطرب هستند مفید است. دلیل آن‌ هم مشخص است، آوردن گیاهان به محیط خانه فضا را زنده می‌کند. اگر تا به حال گیاهان را وارد دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان نکرده‌اید، ما روش‌هایی عالی برای انجام این‌کار برای‌تان آورده‌ایم. 


استفاده از گلدان‌های بسیار بزرگ با توجه به سلیقه افراد در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد تنوع در محیط زندگی یا کار می‌شود.

استفاده از گلدان‌های بزرگ

فرقی نمی‌کند طراح دکوراسیون باشید و بخواهید برای یکی از مشتریان‌تان طرح بزنید یا بخواهیددکوراسیون خانه‌ی خودتان را تغییر دهید، هر دکوراسیون داخلی خوبی باید گیاهان را شامل شود. گیاهان به‌عنوان المان‌های تزئینی نکات مثبت زیادی مثل تنوع در بافت و رنگ دارند. اما یکی از مشخصات عالی گیاهان تنوع در مقیاس است. گیاهان می‌توانند به اندازه‌ای کوچک باشند که بتوان آن‌ها را روی میز کار قرار داد، یا آن‌قدر بزرگ باشند که فضای زمین تا سقف را اشغال کنند. اگر اتاقی در خانه دارید که از رنگ سبز در آن استفاده نشده و فضای خالی زیادی دارد، استفاده از گیاهان بزرگ و قرار دادن آن‌ها روی زمین می‌تواند بسیار مناسب باشد. اگر گوشه‌ای از خانه خالی است و دکوراسیون اتاق به‌نظر کامل نمی‌آید، مجبور نیستید با مبلمان این جای خالی را پر کنید. یک گلدان بزرگ ممکن است قسمت گم شده‌ی دکوراسیون داخلی باشد و تازگی و طراوت نویی به آن اضافه کند. البته قبل از این‌که بخواهید از گلدان‌های بزرگ استفاده کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید. 

هنگام انتخاب مکان قرار دادن گلدان، میزان نور طبیعی را در نظر بگیرید. هم‌چنین مطمئن شوید اندازه و مقیاس گلدان با دکوراسیون اتاق هم‌خوانی دارد. اگر گیاهی که ارتفاعش در سقف باشد را کنار مبلمان کوتاه قرار دهید، بر دکوراسیون اتاق قالب می‌شود. ارتفاع گیاه را باید با توجه به ارتفاع سقف خانه انتخاب کنید. اگر در آپارتمانی کوچک زندکی می‌کنید؛ گیاهان 60 سانتی‌متری تا 1 متری برای شما ایده‌آل خواهند بود. 


ارکیده

وقتی برای دکوراسیون منزل به‌دنبال گیاهان مناسب هستید، یادتان باشد سبز تنها رنگی نیست که می‌توانید از آن استفاده کنید. گیاهان گل‌دار تمام فواید گیاهان سبز را دارند و علاوه بر این، مقداری رنگ هم به دکوراسیون اضافه می‌کنند. ارکیده یکی از گل‌های پرطرفدار میان طراحان دکوراسیون است چون گلبرگ‌های آن رنگ و سایه‌های زیبایی دارند. هم‌چنین اگر از این گل درست نگهداری کنید، عمر طولانی هم خواهد داشت. 


گل‌های چیده شده

اگر به‌دنبال راه حلی کوتاه مدت هستید و نمی‌خواهید زحمت نگهداری از گیاهان روی دوش‌تان بیوفتد، می‌توانید از گل‌های چیده شده برای بخشیدن طراوت و تازگی به دکوراسیون منزل استفاده کنید. علاوه بر این‌که این روش وقتی از شما نمی‌گیرد، ارزان‌تر هم است. اما مشکل این است دوام زیادی ندارد و مجبورید پس از چند روز‌  گل‌های تازه بخرید. البته از آن‌جایی که گل‌ها را چند روز یک بار عوض می‌کنید، می‌توانید با انتخاب‌های متنوع تغییرات ظریفی در دکوراسیون ایجاد کنید. 


استفاده از گیاهان آپارتمانی مثل کاکتوس و گیاه شیره دار باعث ایجاد فضایی متنوع و شاداب در دکوراسیون داخلی می گردد.

کاکتوس و گیاهان شیره‌دار

هر کسی در باغبانی استعداد ندارد. نگهداری از گیاهان بسته به نوع گیاه، آب و هوا و زمانی که برای آن‌ها می‌گذارید ممکن است کاری مشکل باشد. اگر در گذشته از گیاه شانس نیاورده‌اید و همه آن‌ها پس از مدتی از بین رفته‌اند، گیاهانی وجود دارند که نیاز به نگهداری زیادی ندارند و به این سادگی‌ها هم از بین نمی‌روند. برای مثال می‌توانید یک کاکتوس یا گیاه شیره‌دار برای خانه انتخاب کنید. این گیاهان به مقدار کمی آب و نور نیاز دارند و نگهداری از آن‌ها بسیار ساده است. علاوه بر مقاومت و عمر طولانی، این گیاهان ظاهر جالبی هم دارند که برای استفاده در دکوراسیون مدرن بسیار مناسب است. 


نصب گلدان به دیوار

روش‌های خلاقانه و جالبی برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی وجود دارد، اما بهترین روش‌ها جنبه‌ی زیبایی‌شناختی و کاربردی گیاهان را مد نظر قرار می‌دهند و از آن‌ها طوری استفاده می‌کنند که علاوه بر زیباتر کردن فضا، کاربرد هم داشته باشند. با استفاده از گلدان‌های کوچک و زدن آن‌ها به دیوار می‌توانید تعدادی از گیاهان معطر را در آشپزخانه داشته باشید. با آویزان کردن گلدان‌های کوچک به تخته‌های چوبی یا آویز، نه‌تنها هنگام آشپزی از سبزیجات معطر تازه استفاده می‌کنید بلکه دیوار را هم تزئین کرده‌اید. 


منبع : About