اگر عینک خش بیفتد دیدن از پشت آن کمی مشکل می‌شود. در نتیجه به چشم‌ها فشار بیشتری وارد می‌شود و این ممکن است به سردرد منجر شود. روش‌های زیادی برای جلوگیری از خش افتادن عینک وجود دارد. هنگام تمیز کردن و برداشتن عنیک دقت کافی داشته باشید. اگر نگران خش افتادن عینک‌تان هستید، می‌توانید از روش‌هایی که در این مطلب آورده‌ایم برای جلوگیری از خش افتادن آن استفاده کنید. 


پیشگیری

اگر می‌خواهید از خش افتادن و آسیب رسیدن به عینک‌تان جلوگیری کنید، آن را مرتب تمیز کنید. یادتان باشد برای تمیز کردن عینک باید از پارچه و مواد مناسب استفاده کنید. 

 • اگر از اسپری‌ شیمیایی استفاده می‌کنید، آن را از فاصله‌ای مناسب لنز عینک اسپری کنید و از اسپری‌هایی که خصوصا برای این کار طراحی شده‌اند استفاده کنید. 
 • حوله کاغذی، دستمال کاغذی و دستمال آشپزخانه برای تمیز کردن عینک مناسب نیستند. این بافت‌ها ممکن است به عینک و فریم آن آسیب وارد کنند. هم‌چنین بهتر از لباس‌تان هم برای این کار استفاده نکنید. پارچه‌های 100٪ نخ برای تمیز کردن لنز عینک بهترین پارچه هستند. 
 • پس از تمیز کردن عینک با هوا آن را خشک کنید. به این شکل چیزی روی لنز ساییده نمی‌شود که آن را خش بیاندازد. 
 • زیاد پیش می‌آید که عینک زمین می‌افتد و خش بر می‌دارد. هنگام برداشتن عینک آن را محکم بگیرید و از هر دو دست برای این کار استفاده کنید. افتادن عینک ممکن است به قاب آن هم آسیب برساند. 

همیشه عینک را در قابش قرار دهید. وقتی عینک را به چشم نزده‌اید، آن را روی میز یا جای دیگر رها نکنید.

 • همیشه عینک را در قابش قرار دهید. وقتی عینک را به چشم نزده‌اید، آن را روی میز یا جای دیگر رها نکنید. قاب عینک باید از چرم یا پلاستیک سخت باشد. قاب‌هایی که از مواد دیگر ساخته شده‌اند و بسته نمی‌شوند برای محافظت از عینک مناسب نیستند. 
 • هنگام انجام فعالیت‌های خطرناک از عینک‌های محافظ استفاده کنید. اگر در آزمایشگاه کار می‌کنید یا فعالیت‌های ورزشی می‌کنید که ممکن است به صورت‌تان ضربه وارد شود، حتما از عینک محافظ استفاده کنید. هم‌چنین هنگام انجام فعالیت‌هایی مثل بازی کردن با حیوانات یا بچه‌ها بهتر است عینک را از چشم بردارید.
 • هنگام گرفتن عینک، از چشم پزشک بخواهید برای‌تان لنز ضد خش تجویز کند. استفاده از محافظ لنز هم می‌تواند موثر باشد. 
 • لنز‌های شیشه‌ای از لنز‌های پلاستیکی مقاوم‌تر هستند و لنز پلاستیک راحت‌تر خش می‌افتد. بهتر است از لنزهای شیشه‌ای استفاده کنید.  

از بین بردن خش عینک

 • عینک را به محل فروشش ببرید و ببینید می‌توانند آن را تعمیر کنند یا نه. اگر عینک‌تان بیمه باشد، ممکن است بتوانید لنز‌های آن را با هزینه‌ی بیمه تعویض کنید. 
 • در اینترنت ویدئو‌های زیادی در خصوص از بین بردن خش عینک پیدا می‌کنید، اما هنگام استفاده از آن‌ها دقت کافی را داشته باشید که آسیب بیشتری به عینک وارد نکنید. 
 • اگر عینکی که خش افتاده به چشم می‌زنید، باید به نکاتی دقت داشته باشید. استفاده از عینک خش‌دار آسیب دائمی به چشم‌ها وارد نمی‌کند و خیلی از افراد مدت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند و مشکلی هم برای‌شان پیش نمی‌آید. اما ممکن است در بعضی افراد به سردرد منجر شود. هم‌چنین هنگام رانندگی ممکن است خش روی لنز دید را سد کند.


منبع : Wikihow