استفاده از طرح در دکوراسیون ممکن است برای یک طراح بی‌تجربه کاری گیج‌کننده باشد، مخصوصا اگر بخواهد طرح‌ها را با هم ترکیب کند. به همین دلیل است که صاحب خانه‌ها بیشتر به‌دنبال سادگی می‌روند و از استفاده از طرح‌ها دوری می‌کنند. اما دکوراسیون هر اتاقی با کمی طرح و بافت زنده‌تر می‌شود. در این مطلب به بررسی انواع طرح پرداخته‌ایم و نکاتی در خصوص استفاده از آن‌ها در دکوراسیون داخلی آورده‌ایم که شما را در این مسیر یاری خواهند داد. 


انواع طرح

لیست طرح‌های موجود تقریبا بی‌پایان است. در این قسمت به تعدادی از انواع طرح می‌پردازیم که در طراحی دکوراسیون کاربرد بیشتری دارند:

 • گلدار: شرح این طرح از اسمش مشخص است. گل‌های این طرح می‌توانند بزرگ یا کوچک، سنتی یا امروزی و تکراری و متنوع باشند. 
 • چهارخانه: انواع طرح‌های چهارخانه‌ی سیاه و سفید، رنگی طرح‌های لوزی و پارچه‌های کتان چهارخانه شامل این نوع طرح می‌شوند. 
 • راه راه: شرح این طرح هم از اسمش پیدا است. طرح‌های راه راه از لحاظ عرض خطوط و ترکیب رنگ تنوع دارند. 
 • بافت: طراحان دکوراسیون بافت را هم نوعی طرح می‌دانند. پارچه می‌تواند طرح‌های چاپی داشته باشد یا بافت آن‌، خود نوعی طرح حساب شود. برای مثال یک پارچه‌ی مخمل کبریتی به چشم راه راه می‌آید. 
 • طرح‌های ترکیبی: بعضی پارچه‌های ترکیبی از طرح‌های بالا هستند. برای مثال در بسیاری از پارچه‌ها از ترکیب طرح‌های گلدار و هندسی استفاده می‌شود. 

استفاده از طرح در دکوراسیون

 • اول فضا را ارزیابی کنید. ممکن است معماری اتاق جزئیاتی داشته باشد که طرح محسوب شوند. برای مثال آجر یک طرح هندسی است و سردر راه‌رو ممکن است طرحی کمانی داشته باشد. پس برای این‌که دکوراسیون یکپارچگی و تعادل داشته باشد، باید طرح‌های موجود در فضا را نیز مد نظر قرار دهید. 
 • به مقیاس و نسبت توجه کنید. معمولا هر چه فضا بزرگ‌تر باشد، می‌توان در آن از طرح‌های بزرگ‌تر استفاده کرد. با این‌که ممکن است با شکستن این قانون هم به نتایج خوبی برسید، به هر حال هر قانونی دلیلی دارد. برای مثال طرح‌های چشم‌گیر به فضا قالب می‌شوند، پس مقیاس در استفاده از طرح در دکوراسیون اهمیت زیادی دارد. 
استفاده زیاد از طرح و بافت و همین‌طور پیچیدگی طرح باعث شلوغی و تاثیر منفی در دکوراسیون می‌شود.

 • این‌که طرح‌ها چطور به چشم می‌آیند را مد نظر قرار دهید. طرح‌های پیچیده شلوغ هستند و با این‌که برای استفاده در فضاهای بزرگ مناسب‌اند، استفاده از آن‌ها در فضاهای کوچک دکوراسیون داخلی را شلوغ می‌کند. خط‌های عمودی توهم ارتفاع ایجاد می‌کنند و استفاده از آن‌ها در اتاق‌هایی که سقف کوتاه دارند ایده‌‌‌آل است؛ اما اگر از آن‌ها در دیواری با سقف بلند استفاده کنید اتاق شبیه غار می‌شود. خط‌های افقی توهم عرض ایجاد می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها برای هدایت کردن چشم به نقطه‌ی کانونی اتاق استفاده کنید. 
 • برای ایجاد تداوم و جریان، طرح‌ها را در فضا تکرار کنید. اگر از یک طرح در چند‌ جای اتاق استفاده کنید، در اتاق جریان به وجود می‌آید و المان‌های مختلف دکوراسیون به هم مربوط می‌شوند. 
 • برای پرهیز از اشتباهات پرهزینه، بهتر است روی تکه‌های بزرگ مبلمان از طرح استفاده نکنید. طرح پس از مدتی قدیمی می‌شود و از چشم می‌افتد، پس بهتر است از آن روی کوسن یا فرش‌ کوچک استفاده کنید تا تعویض کردن‌شان هزینه‌ی زیادی نداشته باشد. 
 • جایی برای نفس کشیدن بگذارید. قرار نیست هر سانتی‌متر از فضای اتاق را با طرح و بافت پر کنید. این کار باعث می‌شود در فضای اتاق هرج و مرج به وجود بیاید. 

ترکیب کردن طرح‌ها

 • طرح‌هایی انتخاب کنید که از لحاظ چگالی متفاوت باشند. در خصوص طرح، چگالی به میزان نزدیکی المان‌های طرح و شلوغی آن اشاره دارد. برای مثال اگر یک پارچه با طرح چهارخانه‌ی ریز انتخاب کرده‌اید، در کنار آن از یک طرح گلدار برجسته استفاده کنید. 
 • تنوع ایجاد کنید. تمام طرح‌های موجود در فضا باید به سادگی از یکدیگر قابل تشخیص باشند. طرح‌ها نباید آن قدر به هم شبیه باشند که گیج‌کننده شوند. 
 • برای این‌که دکوراسیون یکپارچگی خود را از دست ندهد، طرح‌ها را طوری انتخاب کنید که حداقل یک رنگ مشترک داشته باشند. 
 • اگر در طراحی دکوراسیون مبتدی هستید، بیش از سه طرح انتخاب نکنید. سه طرح یا بافت برای بیشتر اتاق‌ها کافی خواهند بود. هم‌چنین اگر اطلاعات بیشتری در خصوص ترکیب کردن طرح‌ها نیاز دارید، می‌توانید از قوانین ترکیب کردن طرح‌ها کمک بگیرید. 


منبع : About