مثل مد، موسیقی و هنر، طراحی دکوراسیون داخلی هم بیشتر از هر چیز با گرایش‌ها و تمایلات روز تعریف می‌شود. سبک‌ها و رویکردهای زیبایی شناسی می‌آید و می‌روند و برجسته‌ترین آثار تحت تاثیر آن‌ها به‌عنوان آثار کلاسیک به‌جای می‌مانند. برای یک طراح دکوراسیون داخلی، به روز بودن اهمیت زیادی دارد و پیشی گرفتن از سبک‌های روز مخصوصا برای طراحان مبلمان و پارچه اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل است که طراحان دکوراسیون وقت زیادی صرف پیش‌بینی سبک‌های آینده می‌کنند که در راه ورود به دنیای طراحی هستند. 

در حالی که پیگیری کردن سبک‌های طراحی کار مشکلی نیست، یکی از نکات مهم سبک‌ها و گرایش‌ها این است که اگر طرفداران زیادی داشته باشند هیچ وقت برای همیشه فراموش نمی‌شوند. چیزهایی که دوست داریم و پس از مدتی محبوبیت خود را از دست می‌دهند، همیشه امکان بازگشت را دارند. حتی ممکن است سبک‌هایی که زمانی به آن‌ها علاقه‌ای نداشته‌ایم، حالا با چهره‌ای جدید دوباره به دنیای طراحی بازگردند و طوری باشند که به آن‌ها علاقه‌مند شویم. 

زیبایی طبیعت همیشه برای هنرمندان الهام‌بخش بوده است. یکی از رنگین‌ترین المان‌های طبیعت گل‌ها هستند و همواره توجه هنرمندان و طراحان را به خود جلب کرده‌اند. در طراحی دکوراسیون داخلی، طرح‌های گلدار سال‌هاست که طرفدار دارند و روی مبلمان، کاغذ دیواری و حتی کاشی‌ها هم از آن‌ها استفاده می‌شود. حالا در سال 2016  هم طرح‌های گلدار به یکی از پرطرفدارترین گرایشات دکوراسیون داخلی تبدیل شده‌اند. افراد هر روز روش‌های جدید برای استفاده از طرح‌های گلدار مدرن پیدا می‌کنند که با دکوراسیون مدرن هم هم‌خوانی دارد. حالا اگر قصد دارید یک اتاق را با طرح پر کنید، یا می‌خواهید فقط روی یکی از دیوارها طرح‌های گلدار بزرگ داشته باشید، روش‌هایی را برای‌تان آورده‌ایم که می‌توانید برای طراحی دکوراسیون خانه‌ی‌تان از آن‌ها الهام بگیرید. 


استفاده از طرح‌های گلدار در سرویس بهداشتی روشی جدید و غیرمنتظره برای استفاده از رنگ و طرح و حس طبیعت است.

استفاده از طرح‌های گلدار در سرویس بهداشتی

هر وقت می‌خواستید ایده‌ای جدید را امتحان کنید و مطمئن نبودید نتیجه‌ی آن چه می‌شود، آن را در سرویس بهداشتی پیاده کنید. سرویس بهداشتی برای امتحان کردن طرح‌های بزرگ و رنگ‌های جیغ عالی است. ممکن است از این‌که ایده‌های جدید را در اتاق خواب، آشپزخانه یا اتاق پذیرایی امتحان کنید وحشت داشته باشید. اما سرویس بهداشتی معمولا کوچک و قسمتی از خانه است که بیشتر ساکنین از آن استفاده می‌کنند. 

اگر قصد داشته باشید از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنید، پوشاندن دیوارهای سرویس بهداشتی به اندازه‌ی پوشاندن دیوارهای اتاق‌های بزرگ‌تر هزینه نخواهد داشت. هم‌چنین اگر پس از پیاده کردن ایده‌ای از نتیجه‌ی آن راضی نبودید، عوض کردن دکوراسیون سرویس بهداشتی هم ساده‌تر خواهد بود. علاوه بر این، از آن‌جایی که وقتی که در سرویس بهداشتی می‌گذرانیم کمتر از وقتی است که در اتاق پذیرایی یا اتاق خواب هستیم، مجبور نیستید زیاد با دکوراسیونی که مورد علاقه‌ی‌تان نیست مواجه شوید. پس در کل تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی ریسک زیادی ندارد. اما این تنها دلیلی نیست که استفاده از طرح‌های گلدار در سرویس بهداشتی را پیشنهاد می‌کنیم. 

معمولا سرویس بهداشتی آخرین جایی است که به دکوراسیون آن فکر می‌کنید. در نتیجه، دکوراسیون سرویس بهداشتی بیشتر از این‌که زیبا باشد، کاربردی است. استفاده از طرح‌های گلدار در این فضا روشی جدید و غیرمنتظره برای استفاده از رنگ و طرح و حس طبیعت است. می‌توانید از طرح‌های بزرگ یا کوچک در فضاهای کوچک استفاده کنید و این باعث می‌شود راحت‌تر به الگویی مناسب برسید. هم‌چنین اگر بخواهید فضایی آرامش‌بخش را در حمام ایجاد کنید، استفاده از طرح‌های گلدار استوایی حس مکانی دور افتاده را به آن می‌دهد. این دکوراسیون برای اعضای خانواده بسیار خوشایند است و مهمانان را نیز غافلگیر می‌کند. 


یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک استفاده از طرح‌های گلدار می‌باشد.


استفاده از طرح‌های گلدار در اتاق کودک

اتاق کودک یا نوزاد یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از طرح‌های گلدار است. شاید به نظر کمی کلیشه‌ای بیاید، اما کلیشه‌ها دلایلی منطقی برای کلیشه شدن دارند. دوران کودکی سرشار از خوشی و رنگ‌های شاد است و چه روشی برای ایجاد این حس در اتاق کودک بهتر از استفاده از طرح‌های زیبا و رنگی گلدار وجود دارد؟ گل‌ها جنبه‌ای جادویی دارند و اتاق کودک بهترین مکانی برای اکتشاف در دنیای فانتزی آن‌ها است. 

اگر می‌خواهید از طرح‌های گلدار در دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید، بهتر است بیشتر به‌دنبال طرح‌های فانتزی باشید تا واقعی. این طرح‌ها از لحاظ رنگ، شکل گل‌ها و درخت‌ها و حتی آسمان خلاقانه‌تر هستند. اگر می‌خواهید خلاقیت بیشتری به خرج دهید، می‌توانید یک قلموی رنگ بردارید و خودتان روی دیوار گل طراحی کنید. این می‌تواند یک پروژه‌ی سرگرم‌کننده باشد که می‌توانید کودک‌تان را هم در آن شریک کنید. فرقی نمی‌کند از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنید، طرح‌های گلدار شادی و طروات خاصی را به اتاق می‌دهند. 


استفاده از طرح‌های گلدار روی یکی از دیوارها

فقط چون به طرح‌های گلدار علاقه دارید، دلیل نمی‌شود تمام دیوارهای خانه را با آن‌ها پر کنید. استفاده‌ی جزئی گاهی اوقات می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد و جلب توجه بیشتری کند. می‌توانید روی یکی از دیوارهای اتاق پذیرایی از طرح‌‌های گلدار استفاده کنید و رنگ‌های آن را طوری انتخاب کنید که با باقی دکوراسیون در تضاد باشند. اگر رنگ کفپوش به رنگ دیوار نزدیک باشد، بین دیوار طرح‌دار، سقف و کل اتاق یکپارچگی به‌وجود می‌آید. اگر دوست ندارید زیاد از طرح‌های گلدار در دکوراسیون استفاده کنید، این روش می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. 


استفاده از تابلوهای گلدار

درست است، رنگ زدن و کاغذ دیواری کردن دیوارها وقت زیادی می‌خواهد، هزینه‌ی کمی ندارد و تقریبا دائمی است. اگر برای داشتن طرح‌های گلدار به صورت دائمی آماده نیستید، می‌توانید با استفاده از نقاشی‌ها و عکس‌های گلدار این طرح‌ها را به دکوراسیون اضافه کنید. یک تابلوی بزرگ یا یک گالری از تابلوهای گلدار می‌تواند روش مناسبی برای اضافه کردن این گرایش هیجان‌انگیز به خانه‌ی‌تان باشد. اگر از گل‌های واقعی در دکوراسیون اتاق استفاده کنید، تابلوهای گلدار در کنار آن‌ها عالی می‌شود. با این کار یک لایه‌ی جدید به دکوراسیون خانه اضافه می‌کنید و گل‌های واقعی و نقاشی مثل طرح عمل خواهند کرد. گل‌های تابلو و گلدان لزوما نباید از یک نوع یا رنگ باشند، بلکه بهتر است آن‌ها را با ترکیب رنگ دکوراسیون اتاق هماهنگ کنید.


منبع : About